• آثار انتشارات انقلاب اسلامی به صورت رایگان ارسال می گردد.
اخبار
اخبار


  نسخه چاپي

   

  سه چهره‌ی استكبار در ۱۳ آبان

  حادثه اوّل، حادثه تبعيد امام در سال ۱۳۴۳ است. قضيه اين‏گونه بود كه امريكاييها قانون كاپيتولاسيون را در ايران به كرسى نشاندند.

  قضيه دوم، قضيه سيزدهم آبان سالِ پنجاه‏‌وهفت است كه دوران شور و اعتلاى مبارزات ضدّ رژيم و ضدّ امريكايى در ايران است.

  قضيه سوم، چهره ديگرى است. مربوط به آن وقتى است كه همين ملّت ـ كه سالهاى متمادى آن ظلمها و آن تحقيرها و آن دخالتها و آن غارتگريها را تحمّل كرده است ـ ديگر به پيروزى رسيده است.

  بنابراين، سه چهره از استكبار در روز سيزدهم آبان‏ماه ديده مى‏‌شود: يكى در دوران اوج اقتدار امريكا در ايران كه كاپيتولاسيون را به‏‌وجود مى‏‌آورد و مقاومت امام را كه مظهر مقاومت ملّت ايران بود، و پاسخ جوانان را ـ كه آن روز، اوّل جوانان حوزه علميه، بعد هم جوانان همه كشور پاسخ دادند ـ به همراه دارد. قضيه دوم در هنگامِ اوج مبارزات همين ملّت با استكبار است كه نشان‏دهنده خوى درّندگى استكبار است كه حتّى دانش‌‏آموز و نوجوان را به خاك و خون مى‏‌كشد. قضيه سوم هم مربوط به وقتى است كه اين ملّت بعد از سالها اسارت توانسته است روى پاى خود بايستد. انقلابش پيروز شده است و دولت تشكيل داده؛ اما آنها جاسوسى مى‏‌كنند! اين جا ملّت مقتدرانه وارد ميدان مى‏شود و ماجراى سفارت امريكا اتّفاق مى‌‏افتد. اينها سه رمز و سه نماد بودند. اگر اين سه قضيه را بر روى هم جمع كنيد، به‏‌طور كلّى چهره استكبار، چهره مردم مظلوم، سرنوشت استكبار و سير حركت استكبارى در كشور ما شناسايى مى‌‏شود.

  کتاب معارف انقلاب اسلامی(بيانات در ديدار دانشجويان و دانش‏آموزان به‏مناسبت سالروز تسخير لانه جاسوسى امريكا (روز ملى مبارزه با استكبار جهانى) 12 آبان 78)

  نظرات بینندگان
  این خبر فاقد نظر می باشد
  نظر شما
  نام :
  ایمیل : 
  *نظرات :
  متن تصویر: